Prosty język – szkolenia dla firm i urzędów

Skuteczna komunikacja buduje dobre relacje – zarówno z klientami marki, jak i jej pracownikami. Zadbaj o dobre doświadczenia swoich odbiorców i popraw jakość komunikacji dzięki prostemu językowi. Podpowiemy, jak to zrobić.

Burza1

Prosty język – korzyści dla biznesu

Oszczędność czasu

Prosty język pozwala zaoszczędzić czas Twój, Twoich klientów oraz pracowników. Dzięki zasadom prostej polszczyzny stworzysz m.in. przejrzystą ofertę, dokumentację projektową czy regulamin korzystania z usługi. Ponieważ teksty będą zrozumiałe i czytelne, staną się łatwiejsze i szybsze do przyswojenia – a zapoznanie się z nimi pozwoli zaoszczędzić cenny czas.

Oszczędność pieniędzy

Czas to pieniądz – a krótszy czas obsługi, czytelniejsza dokumentacja czy prostszy regulamin pozwolą nam go zaoszczędzić. Dzięki prostej komunikacji masz szansę zmniejszyć liczbę pytań i reklamacji, które spływają do działu obsługi klienta. Możesz też liczyć na wzrost konwersji – bo zrozumiała oferta i czytelna umowa to dobra zachęta, aby rozpocząć relację z marką.

Wyróżnienie na tle konkurencji

Każdego dnia zalewa nas morze ofert, ogłoszeń i reklam. Wiele marek kusi swoich odbiorców atrakcyjnymi hasłami, po czym… przedstawia im zagmatwaną ofertę, pełną gwiazdek i drobnego druczku. W dzisiejszych czasach liczy się konkret i dobre doświadczenie, którego nie zbudujesz marnując czas klienta i wystawiając jego cierpliwość na próbę. Prosty język może stać się więc Twoim wyróżnikiem.

Wzrost zaufania do marki

Wzajemne zrozumienie to podstawa zaufania. Nie ufamy przecież ludziom, których nie rozumiemy. Z markami jest podobnie. Jeśli klient nie zrozumie, jak działa Twój produkt lub usługa, raczej nie zdecyduje się na jego zakup. To szczególnie ważne w przypadku dokumentów prawnych – umów i regulaminów, które powinny nie tylko zabezpieczać markę przed ewentualnymi konsekwencjami, ale również dawać klientom poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Dobre doświadczenia klientów i pracowników

Nikt nie lubi czuć się głupio. A właśnie takie uczucie bardzo często wywołują w nas niezrozumiałe listy z urzędów czy wskazówki pracowników helpdesku. Dzięki prostemu językowi odbiorcy poczują się komfortowo – ponieważ w końcu zrozumieją, o czym do nich mówimy – a także zaoszczędzą czas – ponieważ nie będą musieli google’ować trudnych sformułowań i rozszyfrowywać zawiłych zdań.

Jak wygląda szkolenie?

Każde szkolenie z prostego języka przygotowujemy tak, aby odpowiadało na potrzeby Twojego biznesu. Oznacza to, że nie będziemy wałkować na nim tematów, które nie dotyczą Twojej firmy. Wiedzę, którą Ty lub Twoi pracownicy zdobędziecie podczas szkolenia, od razu możecie wykorzystać w praktyce.

Gdy zdecydujesz się na szkolenie, poprosimy Cię o próbkę tekstów – przeanalizujemy je i na tej podstawie przygotujemy zakres szkolenia.

Szkolenie ma formę 6-godzinnych warsztatów, podczas których:
  • opowiemy, skąd się wziął prosty język i dlaczego warto go stosować,

  • pokażemy, jak inne firmy upraszczają język,

  • przedstawimy zasady prostego języka z przykładami wykorzystania,

  • zahaczymy o tematy związane z kulturą języka (kiedy stosować wielką literę, jak zwracać się do odbiorcy, jak zacząć wiadomość itp.),

  • zaprezentujemy kilka narzędzi do upraszczania komunikacji,

  • wykonamy kilka ćwiczeń, które pozwolą wykorzystać wiedzę w praktyce.

6904174a 9777 4fad 97de dabf57659c36

Do kogo skierowane jest szkolenie?

W szkoleniu z prostego języka udział może wziąć każdy pracownik firmy – w końcu każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, komunikuje się w innymi. Dlaczego więc nie robić tego skuteczniej?

Najwięcej korzyści ze szkolenia wyciągną pracownicy, którzy:
  • mają bezpośredni kontakt z klientem – pracują w dziale obsługi klienta, w dziale reklamacji, dziale sprzedaży lub na infolinii,

  • zajmują się komunikacją wewnętrzną,

  • tworzą dokumentację lub inne specjalistyczne treści skierowane do odbiorców-niespecjalistów (instrukcje, regulaminy, wzory umów, opisy procedur itp.).

Branże i obszary, w których prosty język robi różnicę

Każda branża ma swój żargon – i bardzo dobrze. Dzięki temu specjaliści mogą się sprawniej porozumiewać między sobą. Twoi klienci mogą jednak nie rozumieć tajemniczych zwrotów branżowych (i wcale nie muszą). Prosty język pomaga w łatwy i precyzyjny sposób przedstawić skomplikowane zagadnienia z wielu obszarów.

💰
Finanse
Ubezpieczenie
💻
IT
👩‍💼
HR
🚑
Ochrona zdrowia
🖋
Prawo
📝
Urzędy
👨‍🎓
Instytucje kultury
Porozmawiajmy o szkoleniu dla Twojej firmy